Продължете към съдържанието
Начало » Въвеждане на Евро в Република България

Въвеждане на Евро в Република България

УВАЖАЕМИ ПОТРЕБИТЕЛИ НА ЗАСТРАХОВКИ,

Съгласно установените в Закона за приемане на еврото принципи на защита на потребителите,  информираност, ефективност и икономичност, прозрачност, приемственост и автоматично превалутиране на суми от левове в евро, Ви информираме за следното:

В съответствие с чл.2 от Регламент (ЕО) N 974/98 на Съвета от 3 май 1998 г. относно въвеждането на еврото, наричан по-нататък „Регламент (ЕО) № 974/98“, считано от датата на въвеждане на еврото в Република България, валутата на Република България е еврото. Паричната единица е едно евро. Едно евро се разделя на сто цента.

Официалният валутен курс на лева към еврото е неотменимо фиксираният валутен курс на лева към еврото, определен в Регламент на Съвета, приет в съответствие с чл. 140, параграф 3 от Договора за функционирането на Европейския Съюз.

Датата на въвеждане на еврото в Република България е датата, определена в Решение на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от Република България, прието в съответствие с чл. 140, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз и Регламент на Съвета на Европейския съюз, приет в съответствие с чл. 140, параграф 3 от Договора за функционирпането на Европейския Съюз.(Решение за приемане на еврото)

В съответствие с чл.6-9 от Регламент (ЕО) N 974/98 стойностите, посочени в левове в съществуващите правни инструменти, се считат за стойности в евро при прилагане на официалния валутен курс и правилата за превалутиране по чл. 12 и съответно за закръгляване по чл. 13, или по специалните правила за закръгляване, предвидени Закона за приемане на еврото.

В съответствие с чл. 12. От Закона за въвеждане на еврото и в съответствие с чл. 4 от Регламент ЕО N 1103/97, превалутирането от левове в евро се извършва, като числовата стойност в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс, изразен с шест цифри с всичките пет знака след десетичната запетая. Официалният валутен курс не се закръглява или съкращава при извършването на превалутирането.

В съответствие с чл. 13 от Закона за въвеждане на еврото и чл.4 и чл.5 от Регламент(ЕО) N1103/97 след превалутиране съгласно чл. 12 получената сума, се закръглява до втория знак след десетичната запетая на базата на третия знак след десетичната запетая в съответствие със следното математическо правило за закръгляване:

– когато третият знак след десетичната запетая е по-малък от пет, вторият знак след десетичната запетая остава непроменен;

– когато третият знак след десетичната запетая е равен на или по-голям от пет, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.

Цените на всички стоки и услуги, които се предлагат на потребители, се обозначават в евро и в левове за период от 12 месеца, който започва един месец след датата на влизане в сила на Решението за приемането на еврото и приключва 12 месеца след датата на въвеждане на еврото в Република България.  В посочения период,  за цените в евро се прилагат горепосочените правила за  превалутиране и съответно за закръгляване.

Като ЗБрокер, ние обозначаваме двойно в евро и в левове:

  1. общата сума, дължима от застраховащ по застрахователен договор, сключен в този период, както и размера на вноските при разсрочено плащане на застрахователна премия по такъв договор;
  2. съобщенията за размера на дължими в този период вноски при разсрочено плащане на застрахователна премия по застрахователен договор независимо от датата на неговото сключване.

Горепосочената информация сме задължени да Ви преоставим безплатно, включително и писмено, по Ваше искане, в срок от 1 до 7 дни, съгласно Закона.